TEKNİK BİLGİLER

Teknik Bilgiler
Güç tahrik tiplerine göre nitro yakıtla çalışan ve akü ile çalışan olmak üzere iki kategoriye ayrılan model arabalar, uzaktan kumandalı oyuncak arabalarla karıştırılmaması gereken, orijinal arabalarda bulunan tüm donanım ve aksamların birebir olarak küçültülerek tasarlanan yetişkin hobi araçlarıdır. Gas Power yani bezin ile çalışanları kısaca GP, Electric Power yani elektrik vasıtası ile çalışanları ise EP olarak tanımlanan her iki gurubun da kendilerine özgü ekipmanları vardır ve şasi üzerine monte edilerek kullanıma hazırlanır.

Yakıtlı Model Arabaların Teknik Özellikleri; tek silindirli olup, modeline göre değişik beygir güçlerine sahip araçlardır. Motor karbüratörünün açılıp kapanması servo üniteleri sayesinde gerçekleşir. Arabanın tekerleklerinin sağa sola çevrilmesinde diğer bir servo düzeneği gerçekleştirir. Bu servoları besleyen piller ve yakıt deposu da yine yukarda bahsettiğimiz şasi üzerinde yer alan diğer ekipmanlardır. Uzaktan kumanda ile yönetilen bu araçlarda kumandadan gelen komutları servolara ileten alıcılar bu kategoride bulunan bir diğer elemandır. İki ve üç vites kademeli türevlerinin de mevcut olduğu bu kategoride ekipman seçenekleri modellere göre daha da artış göstermektedir.

Elektrikli Model Araba Teknik Özellikleri; değişik bobin sarmalarından oluşan elektrikli motor başta olmak üzere, pilden aldığı voltajı ve çalışması için gerekli olan amperi motora ileten hız kontrol gereci şasi üzerinde bulunan en önemli araç ekipmanıdır . Tıpkı yakıtlı versiyonunda olduğu gibi kumandadan komutları alıp tekerleklere yön veren servolar ve hız kontrol donanımını yönlendiren recieverler tasarımın en önemli parçalarıdır. Mu araçlarda bulunan en önemli teknik özellik mekanik ve elektronik olmak üzere ikiye ayrılan ve Speed Control olarak adlandırılan hız kontrol ekipmanıdır. Elektronik olanlar da yine kendi içinde Stock ve Tuning olmak üzere iki motor türüne ayrılır Stock motorlar arazi araçlarında tuning versiyonları ise daha normal koşullu araçlarda tercih edilir.